Czynniki mające wpływ na cenę wypożyczenia samochodu

Czynniki mające wpływ na cenę wypożyczenia samochodu

Mimo że większość z nas dysponuje dziś własnym samochodem, to nie zapominajmy, że takie auto możemy też wypożyczyć. Choćby wtedy, kiedy nie będziemy mogli skorzystać z takiego auta. Dziś oferta wypożyczalni jest na tyle szeroka, że znajdziemy tam nie tylko zwykłe auta osobowe, ale również te bardziej luksusowe, a nawet busy 9-osobowe na wynajem, choć taka opcja nie jest dostępna w każdej wypożyczalni. Takie pojazdy wypożyczają tylko te najbardziej renomowane podmioty. Skoro oferta jest tak szeroka, logiczne jest również i to, że same ceny wypożyczenia także są różne. Jakie zatem czynniki mają wpływ na to, ile zapłacimy za wypożyczenie danego pojazdu?

Marka i model

Największe znaczenie ma oczywiście samo auto, a więc jego marka czy też model. Logiczne jest, że zdecydowanie mniej zapłacimy za samochód klasy A, który jest ekonomiczny, ale również mało komfortowy i nie nadaje się jako pojazd dla biznesmena, ale zwykłego Kowalskiego. Znacznie więcej zapłacimy za auto luksusowe.

Czas wypożyczenia

Na cenę wypożyczenia pojazdu wpływ ma również i czas najmu. W tym przypadku im dłużej jesteśmy w posiadaniu takiego pojazdu, tym cena jego wypożyczenia za dobę spada. Warto więc sobie wszystko dokładnie przekalkulować. Nawet kilkukrotnie, ponieważ dzięki temu możemy oszczędzić na wynajmie nawet kilkaset złotych.

Kaucja

Cena wypożyczenia zależna jest też od kaucji, choć w tym przypadku nie musimy się o nią martwić, jeżeli samochód wróci do właściciela i nie będzie uszkodzony z naszej winy. Ta wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

To oczywiście nie wszystko. Warto wziąć pod uwagę również i wszelkiego rodzaju dodatki, a więc na przykład dołączone nawigacje, lodówki turystyczne, łańcuchy śniegowe, boksy dachowe czy foteliki dla dziecka. To wszystko jest w ofercie wypożyczalni, ale niestety jest dodatkowo płatne. Warto więc się dokładnie zastanowić czego potrzebujemy, a co na przykład moglibyśmy pożyczyć od kogoś ze znajomych czy rodziny. Wówczas cena wypożyczenia będzie niższa, co przy kilku czy kilkunastu złotych na dzień może dać sporą różnicę.