Sztuka tuningu

Samo słowo „tuning” może kojarzyć się niektórym osobom pozytywnie, a niektórym negatywnie. Należy pamiętać, że tuning to nie jest działanie, mające na celu ulepszenie auta poprzez dodanie mu ogromnej naklejki w kształcie pioruna na maskę. Znaczna część osób tak właśnie myśli, a jest to ogromny błąd. Owszem istnieje stwierdzenie „wiejski tuning” i odnosi się ono do właśnie takich praktyk, ale dobry, profesjonalnie wykonany tuning auta to zupełnie coś innego. To ulepszenie samochodu, podkręcenie jego parametrów tak, aby jazda była dla kierowcy komfortowa, ale jednocześnie bezpieczna. Nie można wprowadzić zmian, które mogłyby zmniejszyć widoczność kierowcy (tu np. przyciemnienie szyb) lub być niebezpieczne dla innych użytkowników drogi i o tym warto pamiętać.

Działania z zakresu tuningu

Zmian można dokonać wewnątrz samochodu, jak i na zewnątrz. Podstawowe zabiegi, które wykonują mechanicy to między innymi: wymiana skrzyni biegów, rozrządu, układu wydechowego, silnika, podwozia, felg. Dość często montuje się także turbosprężarkę, a także wzmacnia się hamulce. Ogół tych zadań ma na celu osiąganie szybkości przez pojazd w krótszym czasie niż pierwotnie.

Jeśli chodzi o to, co na zewnątrz, to większość działań tyczy się renowacji lakieru, usunięcia zabrudzeń, obtarć, woskowania. Można pokusić się także o nietypową tablicę rejestracyjną, jednak należy pamiętać o tym, aby była ona zgodna z przepisami.